Możliwości wypoczynku w Templinie

NaturThermeTemplin

Termy NaturThermeTemplin oferują rozległy świat wrażeń z przestronnym krajobrazem kąpielowym, fantazyjnie zaprojektowaną sauną oraz nowoczesnym centrum odnowy biologicznej i terapeutycznej. Skorzystajcie Państwo z przyjemnie ciepłej kąpieli w solance termalnej z jodem o zawartości soli 1-6 % i temperaturze od 32-36°C.

Świat zabaw Ottis

Jest to kryty park zabaw w dawnej dużej sali, należący do kompleksu term Templiner Therme. Na powierzchni około 430 metrów kwadratowych dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat znajdą różnorodne propozycje zabaw, które zachęcą do odkrywania i zabawy. Liczne moduły gier, takie jak belki podwieszane, park linowy, mini tor kartingowy, kulki do punchingu, zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe, stanowią wyzwanie dla motorycznych umiejętności dzieci i zapewniają rozrywkę i urozmaicenie.

Westernowe miasto El Dorado

Kto by nie chciał poczuć się jak prawdziwy kowboj? W El Dorado na gości czeka znakomita ekipa kaskaderska, być może znana z międzynarodowych produkcji filmowych. Spektakle w El Dorado są wyjątkowe, pełne dowcipu, humoru, sztuki i mnóstwa akcji. Rozległy park tematyczny, położony na południowym brzegu jeziora Röddelinsee 8 km na zachód od starówki Templina, oferuje wiele atrakcji, różne areny pokazowe i mnóstwo innych rzeczy do odkrycia. Szczególną popularnością cieszą się specjalne imprezy w letnich miesiącach.

Powozy, konie, zoo dla najmłodszych, fort, płukanie złota, strzelanie z łuku i dużo więcej. Hotel El Dorado jest idealnym miejscem na jeden dzień lub krótką wycieczkę. Pary weselne i firmy znajdą w El Dorado wiele możliwości, aby zrealizować swoją imprezę firmową w dobrym stylu.

Centrum Wielokulturowe Templin t.z.

Centrum Wielokulturowe jest ośrodkiem kulturalnym o długiej tradycji. Położony idyllicznie nad brzegiem Templińskiego Jeziora Miejskiego, odbywa się tu działalność kulturalna w bezpośrednim połączeniu z unikalnym krajobrazem regionu. Jest to silne równoczesne współistnienie różnych obszarów i ofert, które nadają centrum jego niepowtarzalny charakter. Kino, teatr, kabaret, odczyty, wystawy i koncerty są organizowane przez cały rok. Ponadto marki takie jak festiwal “Waterspiele Templin” czy “Mobile Kino Uckermark” kształtują wizerunek instytucji. Po kompleksowej renowacji stara sala sanatoryjna świeci nowym blaskiem i jest jedną z najpiękniejszych sal imprezowych w Uckermark!

Huta szkła Annenwalde

Huta szkła Annenwalde znajduje się w centrum miejscowości, pomiędzy kościołem Schinkla a nowym dworkem. Przez piękną aleję lip, która prowadzi z Densow do Annenwalde, goście są „prowadzeni” do idyllicznej szklanej wioski. Tuż za kościołem wjeżdża się starą aleją kasztanową wprost na parking przed chatą. Nie można przegapić dużego domu przypominającego stodołę w kolorze żółtym i niebieskim z małym ogródkiem kawiarnianym i szklanymi przedmiotami artystycznymi. Z dużego przeszklonego wejścia roztacza się widok na przeszkloną galerię, sklep i pracownię. W pracowni z artystycznie zaprojektowanego szkła powstają przedmioty codziennego użytku, np. talerze, miski, świeczniki, zegarki, ale także obrazy, biżuteria i upominki, które można zakupić w sklepie. Każdy eksponat jest wyjątkowy. Tuż za hutą – nad jeziorem Densow – znajduje się dawny park folwarczny Annenwalde, który w 2004 roku został wybudzony ze snu i stopniowo przekształcony w park rekreacyjno-przygodowy. Tutaj można wspaniale się zrelaksować, poczytać wiersze naszej miejscowej poetki Erny Taege-Röhnisch na ścieżce literatury i poćwiczyć dialekt Uckermark lub sprawdzić swoją wiedzę na temat rodzimych gatunków drzew na szlaku.

Spacer po mieście

Ścieżka uzdrowiskowa Templin została ukończone w 2000 roku wraz z budową termy NaturTherme-Templin w celu połączenia zabytkowego Starego Miasta z termą oddaloną o około 2 km. Zaczyna się od Domu Akcyzy i prowadzi przez małe ogrody, pola i łąki do łaźni termalnej i terenów leśnych “Buchheide”.

Atrakcją tuż przy ścieżce uzdrowiskowej jest ogród pokazowy dla starych odmian jabłoni. Znane są Państwu odmiany takie jak  Ochsennase, Rote Walze lub Altländer? Od 2005 roku miasto Templin i Park krajobrazowy Jezior Uckermark posadziły 327 wysokich jabłoni 109 odmian. Ogród pokazowy w unikalny sposób dokumentuje typową dla regionu różnorodność odmian.

Po dotarciu do łaźni termalnej, po przeciwnej stronie wrzosowisko bukowe zaprasza na spacer po lesie.

Tutaj “terenowe ścieżki uzdrowiskowe” wiją się przez ciekawe krajobrazy, przez las bukowy, łąki, wrzosowiska aż do jeziora Lübbes. Okrężną trasą rowerową Uckermärkischer Radrundweg można następnie przejść bezpośrednio do zabytkowego Starego Miasta. Wszystkie ścieżki są przystosowane dla wózków inwalidzkich.

Ścieżka uzdrowiskowa

Trasa wędrówki rozpoczyna się na dworcu miejskim w Templinie. Ulicami Dargersdorfer i Rosa-Luxemburg-Straße można dotrzeć do miasteczka Anger am Egelpfuhl. Otoczona małymi ogródkami droga Schreberweg biegnie do ulicy Feldstraße. Tu właśnie dzięki otwartemu krajobrazowi kulturowemu zaczyna się ścieżka uzdrowiskowa.

Dla tych, którzy lubią spokojne patrzenie na przyrodę, park krajobrazowy, który rozciąga się na trzech kilometrach, jest w równym stopniu miejską ostoją. Żywopłoty i dzikie rośliny owocowe sadzone na obrzeżach łąk i pól uprawnych służą nie tylko wizualnej harmonii krajobrazu użytkowego i parkowego.

Nawiasem mówiąc, ścieżka uzdrowiskowa łączy centrum miasta i strefę uzdrowiskową i została zbudowana wraz z otwarciem NaturThermeTemplin w 2000 roku. Niebieskie drogowskazy pomogą gościom odnaleźć drogę między termami a rynkiem – w drodze powrotnej.

Wokół jeziora templińskiego

Ze swoimi stromymi brzegami rozciągające się jezioro templińskie, liczące około 16.000 lat, jest dziedzictwem po ostatniej epoce lodowcowej. Trasa okrężna o długości 10 km zaprasza na wędrówkę urozmaiconą krajobrazowo. Okrężnej ścieżce na północnym brzegu towarzyszą sosnowe lasy, a pagórkowaty, otwarty teren odsłania widok na około 70 różnych gatunków roślin na półsuchej trawie – to prawdziwa uczta dla oczu.

Z bogatej oferty pokarmowej zarówno w wodzie, jak i na lądzie korzystają przede wszystkim kaczki krzyżówki, bieliszki, płetwonurki i czaple.

Wędrówki z przewodnikiem

Biura informacji turystycznej w Templinie i Lychen organizują liczne wycieczki z przewodnikiem po Parku Przyrody Jezior Uckermark. Mały wybór naszych ofert: Zwiedzanie z przewodnikiem przez cały rok po wcześniejszym umówieniu – Informacje i rezerwacja: 03987 – 26 31 lub 039888 – 22 55 • Śladami bobra • Wycieczki przyrodnicze pieszo, rowerem lub kajakiem • Obserwacja żurawi, zimorodków lub nietoperzy • Wycieczki po unikalnych miejsc natury w Uckermark i Schorfheide

Park krajobrazowy Jezior Uckermark i Rezerwat Biosfery Schorfheide – Chorin

Dwa z najciekawszych obszarów przyrodniczych i siedliskowych w Niemczech otaczają miasta Templin i Lychen.

Park krajobrazowy Jezior Uckermark został założony w 1997 roku i zajmuje powierzchnię 895 km². Krajobraz jest pagórkowaty i ukształtowany przez epokę lodowcową z rozległymi lasami pokrywającymi około 50 procent powierzchni. Około 180 jezior i wiele torfowisk kształtuje obraz, a wrzosowiska, piaszczyste suche murawy i wydmy śródlądowe wspaniale z nimi kontrastują. Nigdzie indziej w Europie rybołowy nie żyją tak blisko siebie. Park przyrodniczy jest domem dla ponad 1200 częściowo zagrożonych gatunków roślin. Bociany białe, żurawie, bieliki, wydry i bobry czują się tu równie dobrze jak szlachetne kraby i żółwie wodne. Siedlisko tych zwierząt i roślin służy również człowiekowi do wypoczynku i rekreacji. W regionie Uckermark otwiera się mały raj dla rowerzystów, turystów i miłośników turystyki wodnej.

Rezerwat Biosfery Schorfheide – Chorin został założony w 1990 roku i obejmuje 1291 km². Rozciąga się na rozległych obszarach Uckermark i Barnimer Land. Krajobraz tworzą moreny końcowe, sandry i pierwotne doliny rzeki – wspaniały podręcznik epoki lodowcowej. Schorfheide, jako tradycyjny teren łowiecki, zachował się jako duży obszar leśny.

Rowerem po Uckermark

Coraz lepiej rozwinięte krajowe, regionalne i lokalne ścieżki rowerowe w północnej Brandenburgii zapraszają rowerzystów na małe lub większe wycieczki. Wokół Lychen i Templin jest wiele możliwości zwiedzania okolicy na rowerze. Najdłuższą ciągłą trasą, która prowadzi przez oba miasta i tym samym je łączy, jest trasa Brandenburgia o długości 1.111 km.

Okrężna trasa rowerowa Uckermark

Południowa część „Okrężnej trasy rowerowej Uckermark” jest w pełni zagospodarowana. Łączy ona dalekobieżne ścieżki rowerowe „Odra-Nysa”, ścieżkę rowerową „Berlin-Uznam” i ścieżkę rowerową „Berlin-Kopenhaga” ze wschodu na zachód, a tym samym miasta Schwedt, Angermünde, Templin, Lychen i Fürstenberg w północnej Brandenburgii.

Przejeżdżacie Państwo przez Park krajobrazowy Jezior Uckermark, Rezerwat Biosfery Schorfheide-Chorin i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.

Śladami kamieni

Ścieżka rowerowa „Śladami kamieni” prowadzi 55 km przez środek Parku krajobrazowego Jezior Uckermark. Biegnie ona od Templina przez „Alpy Knehden”, dalej przez Warthe, Boitzenburg i Fürstenwerder aż do Warbende na granicy z Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Tej ciekawej wycieczce towarzyszą m.in. imponujący kompleks zamkowy, budowle kulturalno-historyczne w stylu gotyku ceglanego, wielkie grobowce z epoki kamienia składające się z ogromnych głazów czy stare budowle z kamienia polnego.

Jazda konna i przejażdżki bryczką w Lychen i Templinie

Typowe dla Brandenburgii piaszczyste szlaki w rozległych obszarach leśnych Templina i Lychen stanowią wspaniałą podstawę do wszystkich aktywności konnych. Przyjazna jeźdźcom ustawa o lasach krajowych zachęca do odkrywania regionu na koniu samodzielnie lub z lokalnym przewodnikiem. Organizowane są wczasy w siodle, nauka jazdy konnej i przejażdżki w terenie dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Osoby, które nie jeżdżą konno, mogą cieszyć się przejażdżką bryczką lub dorożką. Każdy, kto lubi egzotykę, ma szansę przejechać się westernowym dyliżansem pocztowym w miasteczku westernowym El Dorado. Ponadto turnieje i imprezy jeździeckie są nieodłącznym elementem kalendarzy imprez w naszym regionie bogatym w konie.

Templiner i Lychener Seenkreuz

W północnej części Brandenburgii znajduje się jeden z najpiękniejszych krajobrazów nadrzecznych Niemiec – Szlak Wodny Górnej Haweli. Dwie boczne odnogi rzeki, Lychener i Templiner Seekreuz, stanowią serce Parku krajobrazowego Jezior Uckermark. Lychener Seekreuz składa się z 7 połączonych jezior, pośród których miasto Lychen leży niemal jak na wyspie. Do Templiner Seenkreuz można dotrzeć z rzeki Hawela przez jeziora Kuhwall- i Lankensee.

Unikalną sieć wodną można zwiedzać również statkiem pasażerskim. Niezależnie od tego, czy odkryje się wycieczkę po 5 jeziorach i zwiedzanie śluzy w Templinie, czy też piękny krajobraz jezior wokół Lychen z trzema wyspami na Großer Lychensee i gęstymi lasami mieszanymi wzdłuż rzeki Woblitz, goście na pewno tutaj odpoczną.

Spływy kajakowe dla miłośników przyrody

Dla tych, którzy wolą poruszać się w wodzie z siłą mięśni, zaleca się wyprawę kajakową poza miasto w kierunku Havel przez kanał templiński i Föhrde. Dwie śluzy regulują różnicę wysokości. Bez śluzowania można dojechać z centrum Templin w kierunku jezior Zaarsee lub Netzowsee. Można zarezerwować transport międzymiastowy z Jeziora Netzowsee do sąsiedniej sieci wodnej Lychen. Goście mają możliwości wypożyczenia łodzi m. in. w porcie miejskim i na plaży Lübbeseestrand w Postheim. Spokojne, półnaturalne wody oferują nie tylko malownicze wrażenia, ale także bardzo miłe “znajomości” z tutejszą fauną. Na nabrzeżu można podziwiać m. in. zamki bobrów i rzadkie orchidee.

Spływ tratwą w Lychen

Na wodach w Lychen oferuje się wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Podczas rejsu po tratwie mogą Państwo delektować się romantyczną stroną wielowiekowej tradycji flisackiej w Uckermark w towarzystwie ekspertów. Tratwa umożliwia również podróż gościom na wózkach inwalidzkich.

Scroll to Top